Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) u januaru 2021. godine podneo je Višem sudu u Beogradu tužbu protiv JP Elektroprivreda Srbije (EPS), zbog ugrožavanja zdravlja građana Republike Srbije, a usled višestrukog prekoračenja dozvoljenih emisija sumpor dioksida iz termoelektrana Nikola Tesla i Kostolac. Ovakva tužba smatra se prvom ovog tipa koja je podneta protiv javnog preduzeća u Srbiji.
Na radnom sastanku koji je upriličen danas, 15. novembra, iz RERI-ja govore da u naredne dve nedelje očekuju presudu Višeg suda.
„U okviru Zakona o obligacionim odnosima koji kod nas postoji od 1978. godine, postoji član koji daje mogućnost da, u slučaju da postoji opšta opasnost po zdravlje ljudi, može se tužiti onaj ko prouzrokuje tu opasnost i da se od njega traži da otkloni uzrok opasnosti, odnosno, mogućnost nastanka štete. Taj član zakona je pravljen tako da štiti opšte dobro i tu tužbu može da podnese svako”, objašnjava predsednik Upravnog odbora RERI-ja Jovan Rajić.
Od svih evropskih prava, jedino u Francuskom pravu postoji mogućnost da se naplati šteta u službi građana, dok kod nas to nije moguće, tako je poenta ove tužbe da se utvrdi da su oni kršili maksimalne dozvoljene emislije i da im se naloži da u budućnosti to ne rade.
Republika Srbija je još 2006. godine pristupila Energetskoj zajednici, u cilju da se uskladi zakonodavstvo u oblasti energetike i životne sredine na putu ka priključivanju Evropskoj uniji. U okviru Energetske zajednice postoje tačno propisane regulative, a od januaru 2018. godine propisane su određene granične vrednosti količine emisije sumpor dioksida. Nakon toga, da bi Energetska zajednica olakšala Srbiji, pružila je mogućnost da primene Nacionalni plan za smanjenje emisija (NERP), te je u okviru toga, na godišnjem nivou dozvoljena emisija sumpor dioksida oko 55.000 tona godišnje, nevezano iz koje termoelektrane (što pruža mogućnost usklađivanja rada), već je bitno da u totalu na kraju budemo ispod te cifre. Nažalost, ništa od toga se nije dogodilo, već su prekoračene granice emisije sumpor dioksida preko šest puta.
Pre podnošenja tužbe, organizacija RERI se obratila inspekciji sa svim podacima koje EPS objavljuje u godišnjem izveštaju u kojima se jasno vidi kršenje međunarodnog sporazuma i nacionalnog prava. Inspekcija je rekla da nemaju osnova da to utvrđuju, a i kada bi utvrdili, ne bi postojale sankcije za to. Nakon što su se iz RERI-ja više puta obraćali inspekciji, podneli su tužbu.
„Ideja nije bila da se nadoknađuje šteta, jer takva opcija nije ni postojala, već da prestane ugrožavanje zdravlja ljudi”, ističe pravna savetnica RERI-ja Hristina Vojvodić.
Ovom tužbom RERI nastoji da pred sudom zaštiti zdravlje i pravo građana Srbije na zdravu životnu sredinu i da obezbedi da u budućnosti termoelektrane ne emituju sumpor dioksid iznad granice maksimalnih godišnjih dozvoljenih emisija. U 2018. i 2019. godini termoelektrane u vlasništvu EPS-a emitovale su oko 300 hiljada tona ovog otrovnog gasa godišnje, iako je Nacionalnim planom za smanjenje emisija (NERP), koji je Srbija dužna da primenjuje od 1. januara 2018, dozvoljeno, kao što je ranije u tekstu navedeno, najviše 55 hiljada tona godišnje.
EPS-ove termoelektrane spadaju među najveće zagađivače sumpor dioksidom u Evropi. TENT i Kostolac emituju u proseku 35 puta više sumpor dioksida od prosečne termoelektrane u EU. Dok se u EU emituje oko 600 hiljada tona sumpor dioksida godišnje, samo TENT i Kostolac emituju 300 hiljada tona sumpor dioksida godišnje.
Kako navode iz RERI-ja, odbacivanje tužbe se neće desiti jer, da je to slučaj, trebalo je da se to dogodi u ranijoj fazi, te sada može da dođe samo do konačne presude. Pravno gledano, Jovan objašnjava da tužba ne bi smela biti odbijena, jer deo dokaza predstavljaju i javni izveštaji EPS-a, koji potvrđuju navode iz tužbe.
U narednim nedeljama ostaje da vidimo kakva će biti odluka suda.
Naslovna fotografija: Vesna Lalić
0 Comments