„Kad su male vode, ovo je sve čista kanalizacija”, rekla nam je Mirjana Đorđević Gavrilović, pokazujući rukom na reku koja protiče kroz Divčibare, a koja je prekomerno zagađena usled direktnog ispuštanja fekalija.
Mirjana je, inače, osim što je jedna od članica udruženja „Održive Divčibare” i Divčibarac od svoje pete godine života, a po zanimanju diplomirani inženjer poljoprivrede za stočarstvo. U decembru 2023. godine sprovela nas je kroz predeo izuzetnih odlika – Maljen, koji je nekada bio strogi rezervat prirode, a uz to je i područje značajno za ptice.
„Dakle, Maljen je jedno prepoznato prirodno dobro kojim mi upravljamo tako kako upravljamo. Stvar je u tome što ne postoji kanalizacioni sistem. Mi dobijamo samo sabiranje tih otpadnih voda koje idu bez ikakvog predtretmana, a kamoli kompletnog tretmana u Kamenicu”, objašnjava Mirjana problem koji u zaštiti površinskih voda Divčibara već odavno uzima maha.
Prema njenim rečima, posebno je alarmantno to što su u pitanju takozvana „tačkasta zagađenja” koje ne mogu nikako da se stave pod kontrolu, za razliku od situacije u kojoj postoji sistem koji sabira sva zagađenja, jer je onda, u tom slučaju izvor zagađenja jedan. Tačkasto zagađenje u velikoj meri utiče na kvalitet voda koje se koriste, a Divčibare, kako Mirjana navodi, imaju veliki problem sa vodosnabdevanjem.
„To je jako ograničen resurs vode, a ono što imamo zagađujemo, umesto da probamo da to prečistimo i vraćamo vodu da cirkuliše. Ali, za vodu se, izgleda, niko ne brine, kao da nam ne treba”, napominje Mirjana.
Situaciju sa očuvanjem i zaštitom površinskih voda u Divčibarskom okrugu dodatno komplikuju turistički i ugostiteljski objekti koji bi morali da imaju individualne prečišćivače za otpadne vode, pre nego što ih puste u okolinu, ali je to u praksi retko slučaj.
„Taj deo je izbrisan iz planskog dokumenta i mi onda imamo legalno sve ovo što imamo”, upozorava Mirjana.
Udruženje „Održive Divčibare” već više od dve godine pokušava da ukaže na ovaj problem, i za to vreme su poslali 220 konkretnih obraćanja, ne samo prigovora, nego i predloga jer žele da učestvuju u sprečavanju zagađenja površinskih voda.
„Ono što mi tražimo je da se zakoni i planovi poštuju. Znači, mi ne tražimo da se donose neki novi zakoni, već da se sprovode i da se donesu neke mere, ali je to nekako izostalo i i dalje izostaje. Što se mi zovemo „Održive Divčibare”? Možda je malo rogobatno, ali mi smo ovo nasledili i mi treba nekome da ostavimo. Znate kako kažu naši stariji, nije ovo ništa naše, već naše dece. I što valja i što ne valja, mi njima ostavljamo, pa hajde da se bar potrudimo da im ostavimo što bolje”, zaključuje na kraju razgovora Mirjana.
Pogledajte video koji smo snimile prilikom posete Divčibarama i upoznajte se sa radom udruženja „Održive Divčibare” čiji se članovi bore da čiste reke dočekaju i buduće generacije!
Naslovna fotografija: mojedivcibare.com
Tekst je nastao uz podršku:
0 Comments