Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹

Shop    |    Newsletter    |    Podrži nas

Feministički susreti – inspirativni prostori osnaživanja i povezivanja

Kako feministički susreti podstiču razmenu iskustava i ideja među ženama?

26. February 2024

Kada kažemo da su feministički susreti vitalno mesto za okupljanje i osnaživanje ženskih glasova i perspektiva u borbi za rodnu ravnopravnost i prava žena, zapravo nismo rekli ništa novo. Ipak, važno je podsetiti se da kroz ove susrete žene nalaze prostor za deljenje iskustava, učenje i jačanje solidarnosti među sobom.

Na taj način, uprkos okruženju u kome su često potisnute ili marginalizovane, žene pronalaze ohrabrenje da otvoreno govore o svojim iskustvima i izazovima sa kojima se susreću, pa se kroz dijalog i razmenu ideja stvaraju prostori za osnaživanje i inspiraciju.

Upravo to se dogodilo tokom prethodnog vikenda na Srebrnom jezeru gde je od 23. do 25. februara održan trening pod nazivom „Žene.Inovacije.Mediji: Izgradnja kapaciteta nezavisnih medija i aktivne zajednice” na kome su se okupile stručnjakinje, aktivistkinje i novinarke koje su delile svoja iskustva, ideje i vizije.

U organizaciji BeFem-a i Mediji.Inovacija, održane su inspirativne panel diskusije koje su osvetlile važne aspekte ženskog prisustva i uticaja u medijskom prostoru.

Uvodni govor, koji su održale Jelena Višnjić, jedna od osnivačica i direktorka BeFem-a i Jelena Džombić, programska menadžerka IREX-a, postavio je temelje za dalje diskusije. Fokusirajući se na ulogu medija u oblikovanju društvenih normi i percepcije ženskih identiteta, njih dve su naglasile važnost stvaranja inkluzivnog i reprezentativnog medijskog prostora za sve žene, ali su ukazale i na takozvani „stakleni plafon” koji postoji u novinarskoj profesiji.

Nakon toga, usledio je panel o novim medijskim predstavljanjima žena, koji je moderirala Lana Nikolić, a koji je okupio stručnjakinje: Milenu Tihojević iz SmartOcto-a, Jelenu Mikić iz Represent Academy i Aleksandru Mališić iz BeFem-a. U ovom razgovoru istaknuta je važnost analitike, marketinga i partnerstava u unapređenju medijskog plasiranja sadržaja koji reprezentuje raznovrsne aspekte ženskog iskustva.

Mila Bajić iz Share Fondacije započela je sledeću diskusiju, kojom je ukazala na kontinuiranu reprodukciju rodne nejednakosti u virtuelnom prostoru, ističući neophodnost prepoznavanja i suzbijanja takvih obrazaca kako bi se stvorilo bezbednije online okruženje za sve žene.

A gde je online prostor, tu je i ChatGPT. Pavle Zlatić iz Mediji.Inovacija vodio je interaktivnu radionicu o unapređenju rodne inkluzivnosti kroz primenu veštačke inteligencije, istražujući mogućnosti i izazove u stvaranju medijskog sadržaja koji odražava raznolikost ženskih glasova.

Dan je završen razgovorom koji sam vodila sa Nikolinom Pavićević, osnivačicom platforme Kritički, a tema o kojoj smo pričale bili su novi formati medija i angažman mladih generacija u promociji slobodnih i autentičnih ženskih glasova u javnom prostoru.

Zaključna diskusija, moderirana od strane Jelene Džombić, okupila je predstavnice različitih medija – Ivu parađanin, osnivačicu platforme Tampon Zona, Janu Jacić iz požarevačkog medija Boom93 i Margitu Arunović, direktorku marketinga u FoNetu. Kroz primere dobrih praksi, govorilo se o inovativnim strategijama za unapređenje rodne ravnopravnosti kroz medijske i tehnološke platforme.

Osim toga, ovaj događaj još jednom nas je podsetio na to kakvu priliku za izgradnju mreže podrške i solidarnosti pružaju feministički susreti. I zaista, predstavnice Nedeljnika Vreme, Glasa Šumadije, IN Medija, Južnih vesti, Ozon Press-a, Radija 021 i Autonomnog ženskog centra su zajedno sa ostalim učesnicama i organizatorkama stvorile atmosferu međusobne podrške i ohrabrenja.

Nastavljamo da se borimo, zajedno, za svet u kojem su sve žene slobodne da budu svoje, snažne, odvažne i hrabre.

Preporučeni tekstovi

Zašto generalni štrajk?

Zašto generalni štrajk?

Studenti ne traže da ih tapšemo po ramenu, oni traže saveznike za zajedničku borbu koja će voditi ka korenitim promenama u Srbiji

Pratite nas na:

0 Comments

Submit a Comment

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *