Ca’ Foscari filmski festival sa ponosom nastavlja tradiciju održavanja, trinaestu godinu za redom. Održan od 22. do 25. marta, Ca’ Foscari filmski festival je prvi evropski filmski festival stvoren od strane univerziteta, pod nadzorom umetničkog koordinatora i režiserke Roberte Novielli.
Izdanje bogato događajima, može se pohvaliti značajnim međunarodnim gostima uz glavna i sporedna takmičenja i posebne programe. Sve je omogućeno zahvaljujući saradnji Fondazione di Venezia i podršci NH Venezia Rio Novo, Nacionalnog muzeja kinematografije u Torinu, kao i italijanske filmske platforme WeShort, najstarije firme za produkcija prosecco Carpene-Malvolti, Cinit – Cineforum Italiano, Opština Venecija –Murano – Burano, Muzički konzervatorijum „Arrigo Pedrollo“ iz Vićence i Giornate della Luce di Spilimbergo, festival posvećen majstorima italijanske kinematografije.
The Short nastavlja da bude festival koji prave mladi koji je namenjen za mlade (ove godine ima i više od dve stotine volontera studenata Ca’ Foscari). Započet je na Univerzitetu Ca’ Foscari, a zahvaljujući svom „široko rasprostranjenom“ karakteru, sve više postaje deo kulturnog života grada Venecije, što je i slavno obeleženo sjajnim posterom Manuelea Fiora, kao njegova prva saradnja sa festivalom.
Međunarodno takmičenje je srž događaja, i to je ono što je dovelo do toga da se festival godinama smatra svojevrsnim svetskim šampionatom za mladu kinematografiju. Festivali kao što je Ca’ Foscari short pružaju priliku mladim talentima širom sveta da prikažu svoju viziju među podjednako harizmatičnim vršnjacima, jedna od kojih je ove godine Maša Šarovic, učenica Fakulteta dramskih umetnosti, sa njenim kratkometražnim filmom 9-5. Ivan, protagonista filma, ima posao koji zahteva kreativnost ali se njegov trud ne ceni. Pod pritiskom je da nastavi da glumi entuzijazam i samopouzdanje, uprkos sve većem pritisku. Efekti nezadovoljstva poslom protežu se dalje od njegovog radnog vremena; stres ima štetan uticaj na njegov ljubavni i seksualni život, uništavajući njegove međuljudske odnose čineći ga sve usamljenijim i apatičnijim.
Snimci duge kamere, koji često prikazuju protagonista u pozadini, izgubljenog iza nepovezanih ili nepoznatih sporednih likova, pomažu da se publici prenese osećaj otuđenja. Mašin film se nalazi u kategoriji internacionalnih filmova koji će svi biti ocenjeni od strane cenjenog žirija radi odluke pobedničkog filma.
Konkursne kratke filmove ocenjivaće međunarodni žiri sastavljen od tri međunarodne ličnosti iz filmske industrije: multimedijalni umetnik Mika Džonson, specijalizovan za virtuelnu stvarnost; Rob Prat, koji je bio protagonista masterklasa u 8. izdanju Festivala; i na kraju, ali ne i najmanje bitan, italijanski glumac Roberto Citran, koji je redovno prisutan na italijanskom velikom i malom ekranu od 1980-ih. Osim toga, njih troje će biti i protagonisti Specijalnog programa žirija, gde će se upoznati sa publikom i predstaviti svoje kratke filmove i odlomke iz filmova koje su režirali ili u kojima su glumili.
U dugoj seriji specijalnih programa, posveta, fokusa i retrospektiva koji će obogatiti kao i uvek iskustvo Short-a, ove godine se ističu i neki značajni gosti, počev od Amosa Gitaija, jednog od najznačajnijih izraelskih reditelja poslednjih pola veka čiji se dokumentarni i igrani filmovi često koriste kao moćno političko sredstvo za razumevanje situacije na Bliskom istoku.; kao i Hirokazu Kore-eda, jedan od majstora savremene japanske kinematografije koji će predstaviti svoju knjigu, nedavno uređenu za Cue Press, Pensieri dal set, oko koje će se uspostaviti dijalog sa Frančeskom
Vitučijem.
0 Comments