Javni razgovora na temu Vojska, mladi bračni parovi, samohrane majke, izbeglice – ko “zaslužuje” stambenu podršku? biće održan u četvrtak, 24. marta u prostoru Miljenko Dereta (Dobračina 55), sa početkom u 18h.
Prema Analizi resornog ministarstva, samo 10% građana Srbije može samostalno da obezbede sebi dom na tržištu (kroz kupovinu ili najam). To znači da ostalih 90% zahteva neki oblik stambene podrške od države. Istovremeno, država ima na raspolaganju tek nešto manje od 1% stambenog fonda za ove potrebe.
Istraživanje javnog mnjenja koje je sprovelo Ministarstvo prostora pokazuje da dominantna većina Beograđana (88%) smatra da bi grad ili država trebalo da izdvaja više sredstava za podršku građanima kojima je cena stanovanja previsoka. Svaki treći ispitanik smatra da bi vojska i policija trebalo da imaju prioritet u odnosu na druge građane kada se radi o rešavanju stambenog pitanja, ali se svega 10% slaže sa ovim u potpunosti.
Tek kada se pripadnici snaga bezbednosti stave u kontekst sa mladim bračnim parovima i domaćinstvima koja žive ispod linije siromaštva može se jasno uočiti da građani ipak ove grupe smatraju bitnijim. Uprkos tome, trenutni programi stambene podrške namenjeni su prvenstveno pripadnicima snage bezbednosti, a ne onima kojima većina građana smatra da je potrebnije.
Skoro 45% građana smatra da prioritet u pružanju stambene podrške treba da imaju domaćinstva ispod linije siromaštva, a 39% njih da prioritet treba dati mladim bračnim parovima.
Iako je neretko potpuno netransparentno država birala ciljne grupe ovih programa, činjenica je da postoji ogroman jaz između potrebe i priuštive ponude, te da je nužno utvrditi jasnije prioritete. Pitanje je kako?
Ovo pitanje će se na javnom razgovoru sagledati i iz pozicije javnih politika i institucija, ali i iz ugla percepcije šire javnosti. Polazeći od pitanja zasluga koje se često pominje u javnosti kao opravdanje zbog kojeg su neke grupe stanovništa isključene iz primene određene stambene politike, razgovaraće se i o tome kakva je stambena situacija iz perspektive različitih grupa stanovništva (mladi, domaćinstva ispod linije siromaštva, osobe u stanju beskućništva i dr.).
Konačno, kroz ovaj razgovor pokušaće da otvore diskusiju o različitim pristupima u konkretnoj situaciji velike potrebe i nedovoljne ponude i mogućim strategijama prioritizacije i faznog rešavanja stambenih potreba.
U razgovoru će učestvovati:
Zlata Vuksanović-Macura – arhitektkinja, urbanistkinja i istraživačica
Danilo Ćurčić, A11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava
Jovana Božičković – Krovna organizacija mladih Srbije
Razgovor će voditi Marko Aksentijević i Jovana Timotijević iz Ministarstva prostora.
0 Comments