U nedelji koja je pred nama, Oblakoder vam preporučuje sledeće događaje:
Ponedeljak, 11. mart
Lecture by Su Wei, writer and curator based in Beijing. Introduction by Maja Ćirić, curator and art critic based in Belgrade.
The lecture will focus on curatorial practice in the history of contemporary art in China. By introducing his own curatorial practice, Su Wei will share with the audience how the history of China’s contemporary art can be seen as a continuous part of China’s history in the second half of the 20th century, rather than a fragmented floating subject. He proposes “post-1949” as a contemporary context, and by juxtaposing the history of Chinese socialist art with contemporary art practice today, he attempts to question the logic of its continuity and transformation. Meanwhile, the rise of art historical research in China’s art world and the reasons behind it will also be discussed.
Izložba „Brisanje privida“ Crta & CZKD @CZKD
Upotrebom dokumentarnog materijala, izjava građana, zapisa posmatrača i birača sa terena, kao i medijskih priloga, koje je prikupljala Crta, izložba predstavlja kustosko čitanje izveštaja o izborima održanim 17. decembra 2023. godine. Izložbu će otvoriti Vukosava Crnjanski, direktorka Crte, nezavisna kustoskinja Milica Pekić i gostujuća kustoskinja CZKD-a, Ana Sladojević.
Izložba „Brisanje privida“ daje uvid u različite mehanizme zloupotrebe institucije izbora kao platforme izražavanja slobodne volje građana i našeg učešća u političkom životu zemlje. Na čemu se izborni mehanizam bazira, koju vrstu dijaloga pokreće, gde se dijalog odvija, ko učestvuje u dijalogu a ko je iz njega isključen, kakvi se odnosi uspostavljaju unutar takvog izbornog sistema?
Izložba „Veštačke tvorevine” Darije Dragojlović @Remont
„Veštačke tvorevine” Darija Dragojlović 11.03 – 30.03.2024.
Šta je razrešenje paradoksa – koju to radnju vrši čovek na prirodna stanja i mehanizme, što za rezultat daje veštačko, ako je i čovek integralni deo prirode?
„Prirodi se daje pravo i da živi u usko određenim granicama koje su joj ostavljene i koje se uprkos tome narušavaju i smanjuju. U rezervatima prirode, ona postoji kao nešto drugo, izdvojeno, odvojeno od savremene civilizacije jer jedino u tako veštačkim ganicama može biti prirodna. Najnovija serija radova Darije Dragojlović se fokusira upravo na nemogućnost prirode da opstane izvan ljudske kontrole. Uz kombinaciju živih bića i neživih objekata od materijala organskog porekla, njena serija sadrži i nekoliko sistema komunikacije – znakovni jezik, međunarodne sisteme označavanja (kilometri, šifre otpada, šifre plastike), nacionalne sisteme označavanja u skladu sa međunarodnom fiskalizacijom (šifre proizvoda), međunarodno razumljive piktograme, dijagrame, pisani jezik, matematičke proračune, hemijske formule, međunarodne kartografske simbole.” Iz teksta Sonje Jankov
55 godina Kosmoplova | Prvi deo: Naučna fantastika @Dom omladine Beograda
U prostorijama beogradske Duge 1969. pokojni Gavrilo (Gaja) Vučković pokrenuo je KOSMOPLOV, magazin “za kosmonautiku i naučnu fantastiku”. Ugašen je posle svega dve godine, ali je vrlo brzo vaskrsao sa praktično istom redakcijom i istim vrednostima kao svima poznati časopis GALAKSIJA.
Uporedićemo stanje 1969. sa stanjem 2024, uz listanje priča koje su objavljene u časopisu.
Naučnu fantastiku pretresaju: Miodrag Milovanović i Žarko Milićević
Utorak, 12. mart
Umetnost urođeničke (Absaloke) feministkinje Vendi Red Star @SKC
Utorak, 12. mart 2024, u 19.30 časova, velika sala SKC
Ciklus: Umetnost, film i dekolonizacija
Tema: Urođenička (Absaloke) feministkinja Vendi Red Star
Projekcije dokumentacije radova sa razgovorom
Vendi Red Star je mešanog porekla, doseljeničkog, odnosno irskog, i domorodačkog, odnosno Absaloke („deca ptice sa velikim kljunom“) plemena u okviru Krou (Vrana) naroda, čiji rezervat se nalazi na području američke države Montane. Ona je odrasla u tom rezervatu, stalno krijući da su joj po majci svi rođaci beli, da bi, kada je taj rezervat napustila, da bi pohađala studije umetnosti na Bozeman javnom univerzitetu u Montani, počela da štrči upravo po svom urođeničkom poreklu. To je sve tematizovala u svojim radovima, koji razgrađuju i romantizovane i idealizovane slike starosedeoca Amerike, upravo kao i njihove kolonijalističke stereotipizacije.
Otvaranje izložbe Marije Zdravković @Kolarac
Izložba PORTRET / Marija Zdravković / 12 – 23. 3. 2024. / Likovna galerija
Čemu portret danas? To se još 1936. godine zapitao Valter Benjamin, uvažavajući okolnost da je pojavom fotoaparata portret moguće napraviti i reprodukovati znatno brže i jeftinije nego što su vekovima činili slikari i vajari. Čemu portret danas, osamdeset osam godina nakon objavljivanja eseja „Umetničko delo u doba njegove tehničke reprodukcije“, kada gotovo svaki građanin planete dnevno napravi par desetina portreta kamerom svog telefona? U trenutku pisanja teksta, hashtag #portrait na Instagramu nudi 185 miliona rezultata, dok nam sam Instagram nudi još nekoliko desetina srodnih hashtag odrednica kojima je obeleženo još nekoliko stotina miliona portreta.
Princess Mononoke (1997) @bife Ventil
Princeza Mononoke je japanski animirani film studija Gibli iz 1997. godine, čiji je režiser i scenarista Hajao Mijazaki. Radnja je smeštena u Muromači period japanske istorije i prati princa umirućeg klana Emiši koji se našao usred konflikta između šumskih bogova i stanovnika jednog grada koji krče šumu.
Sreda, 13. mart
Palestinski eksperimentalni filmovi @DKSG
Zbog sudbine palestinskog naroda tokom poslednjih sedamdeset šest godina, gotovo svi filmovi proizvedeni u Palestini (ili od strane Palestinaca) imali su u manjoj ili većoj meri izraženu političku i društveno-angažovanu dimenziju, a to se svakako odnosi i na eksperimentalne filmove i video-radove. Jedan od najznačajnijih i najpoznatijih filmova ove vrste je dokumentarno-eksperimentalni film „Uvod u kraj rasprave” (Introduction to the End of an Argument, 1990) koji su režirali Džejs Salum i Elija Sulejman. Ovaj film u trajanju od 40 minuta sastavljen je od arhivskih snimaka iz filmova, televizijskih reportaža i dokumentaraca, a cilj mu je da pokaže na koji način su Zapadni mediji tokom više decenija predstavljali Palestince, Arape i Bliski istok uopšte i na koji način se kroz medije i filmove vršila politička propaganda. Podnaslov filma je „Intifada – Govoriti za sebe… govoriti za druge”.Biće prikazan i film “Your father was born 100 years old and so was the Nakba” (2017) u režiji Razan AlSalah, u trajanju od 7 minuta.Pored toga biće pušteni segmenti iz još nekoliko novijih kratkih eksperimentalnih filmova iz Palestine. Svi filmovi koji će biti prikazani su sa titlovima na engleskom jeziku. Za predavanje i razgovor o filmovima zadužen je reditelj Saša Perić (Samoobrazovni univerzitet „Svetozar Marković”).
Izložba Gde idemo @UK Parobrod
GDE IDEMO je interaktivna izložba, umetnice Milice Protić i Isidore Mandić. Izložba je skup fotografija, slika i instalacija u tri segmenta. Zajedno sa umetnicama prolazimo kroz fragmente njihovih uspomena, rolekoster emocija i naglim odrastanjima. Kroz tri segmenta umetnice se bave ciklusom traume i dočaravaju je posetiocima kroz svima poznati motiv a to je automobil.
TRI SESTRE – Anton Pavlovič Čehov
Reditelj: Ljubiša Ristić
Scenograf: Bojana Đurović
Kostimograf: Zdravka Kulier
Opšti komad ruske književnosti, pozorišta i civilizacije, Tri sestre Antona Pavloviča Čehova na sceni KPGT-a Tavan Jovanović, u režiji Ljubiše Ristića. Devojke koje čeznu za Moskvom i oficiri koji ih napuštaju i odlaze na front jesu sudbinska konstanta čehovljevske i svake Rusije. Zato je, u KPGT-u, prvi čin Tri sestre kao kod Čehova, u vodvilju iz carske Rusije u proleće 1901. ; drugi čin je, kao kod Čehova, u vreme Poklada, pod belim i crvenim maskama u haosu Građanskog rata 1921.; u trećem činu, kao kod Čehova, nalazimo Tri sestre u požaru napada nacističkog Zapada na Sovjetski savez 1941.; u četvrtom činu, kao kod Čehova, oficiri napuštaju grad i Tri sestre odlazeći – u Ukrajinu 2022. Oproštaj je na društvenim mrežama. Peti čin? Neizvestan. Ni Čehov ga nije napisao. Kao što je HAMLET opšti komad svetskog pozorišta, a SUMNJIVO LICE opšti komad našeg pozorišta, tako su i TRI SESTRE opšte uputstvo Antona Pavloviča Čehova za razumevanje ruskog života, sudbine i mita.
Četvrtak, 14. mart
ĐIKI Kolaži:Grobovi mornara nemaju križa @Guvernanta
Je li došlo ovo proleće ili nije? E pa ne znam. Ajde onda da se setimo toga kako grobovi mornara nemaju križa i da se bavimo podvodnom tematikom. Kolaži u glamuroznoj Guvernanti, dođite svi kojima vam nedostaje jedna kvalitetna sedeljka sa velikim potencijalom za radionicu. Ili obrnuto.
Cover art: @milena điki janošević sa “Žoka fotošop masterklasa”
EGO / KÁBELOK / DISZNÓTOR @AKAB Okretnica
EGO (Berlin) https://punkego.bandcamp.com/music
KÁBELOK (Segedin) https://kabelok.bandcamp.com/music
DISZNÓTOR (Beograd) https://disznotor.bandcamp.com/album/demo
Ulaz se ne naplaćuje, troškovi postoje i nisu mali. Podrži bendove i doniraj u skladu sa svojim mogućnostima.
KING – Pozorišni spektakl iz Dablina na Beogradskom irskom festivalu @Bitef
Dođite da vidite priču o usamljeniku Luteru koji nosi ime po Martinu Luteru Kingu – danju ne izlazi iz svog doma, a noću se „pretvara“ u jednog sasvim drugog kralja – Elvisa Prislija. Priča koju maestralno nosi Pat Kinevan pokazuje nam čoveka koji, poput bilo koga od nas, pokušava da se prilagodi svetu a da i dalje živi u skladu sa sobom i svojim željama i snovima.
Glumu Peta Kinevana u ovoj predstavi, londonski Gardijan je nazvao – blistavom, zbog lepote pokreta, fantastične igre svetlom na pozornici i dubokog emotivnog izraza koji je uspešno prenet publici.
Alt-Pop princeza Jymenik, čiji senzualni glas i apstraktni emotivni tekstovi uvek levitiraju u ljubavnoj izmaglici između sna i jave, zore i sumraka. Ako ne zbog pređašnjih hitova i saradnji, iz alternativnih andergraund okvira je definitivno iskočila kada je pesma „Predaleko“ blouapovala na TikToku na šta nije ostao imun ni MC Stojan lično.
Džipsi je svoj veliki šou imao na prošlogodišnjoj Pesmi za Evroviziju, gde je s pesmom „Greh“ u vatri goreo i sve slomio u paramparčad. Jedinstvenog i nesvakidašnjeg glasa, kao autor i performer on je direktan, uzbudljiv, energičan, nežan ali uvek beskompromisan u svom izrazu. Iza sebe ima album „Zapisi iz podzemlja“ a pored toga što ume da zapali pesmu za Evroviziju ume da zapali i fini brid.
Specijalna projekcija: Za danas toliko @DKC
Specijalna projekcija filma “Za danas toliko” biće 14. marta u 20h u Dvorani Kulturnog centra Beograda. Karte su u prodaji od petka, 8. marta, na blagajni DKCa. Radno vreme blagajne je od 16-21h
Petak, 15. mart
VIELS, Filip Xavi, Milo Raad @Drugstore Beograd
We can thank a book called “TECHNO“ by Christian Zingales for VIELS. The Italian producer and Acquario Milan resident started his musical journey on Initial Berlin in 2015, followed by one for the Dutch imprint Dynamic Reflection, and then his debut EP “Distrophism.” Our guest also appeared alongside Donato Dozzy, Mike Parker, Shifted, Oscar Mulero, Blawan, Ness, Jeroen Search on the 10th anniversary of the label.
LINEUP:
VIELS (IT)
Filip Xavi
Milo Raad
Otvaranje izložbe je u petak 15. marta u 18 časova / Izložba će trajati do 6. maja 2024.
Izložba ‘’Kraj jezika – Još jednom o Vitgenštajnu’’ predstavlja radove srpskih i austrijskih umetnika/učesnika konkursa koji je tokom 2022. godine pod pokroviteljstvom Austrijskog kulturnog foruma i veb sajta za umetnost i nauku Lichtfelder.org organizovan u onlajn formatu. Konkurs je tematski obuhvatio predloge i interdisciplinarna istraživanja inspirisana idejama austrijskog filozofa Ludviga Vitgenštajna koji je radio u polju logike, matematičke filozofije, filozofije duha i jezika. Pristigli predlozi i neočekivani načini na koji se u umetničkim praksama promišlja Vitgenštajnova misao o jeziku u savremenom kontekstu nesumnjivo su pokazali novu aktuelnost njegovih filozofskih teza, pozivajući da se suočimo sa onim što znamo ili verujemo da razumemo.
Music Reactions Indoor Rave: March @Hangar
Prvi put u Beogradu nastupiće tri dame: Varya Karpova, Wallis i LESSSS, uz podršku našeg rezidenta RARa.
Varya Karpova će vas provesti kroz lavirinte svoje muzičke kreativnosti, spajajući tvrdi tehno sa zavodljivim zvucima drugih žanrova. Trake u njenoj produkciji su postale veliki hitovi na etiketama kao što su Possession, RAW i Techno Germany.
Wallis, talentovana producentkinja i miks majstor iz Berlina će vas odvesti na vrtoglavu vožnju kroz zvučne pejzaže koji se neprestano transformišu. Njena muzika opčinjava svojim intenzitetom.
LESSSS je DJ i producentkinja koja je reputaciju stekla kroz francusku i evropsku tehno scenu. Njeno bogato znanje kao diplomiranog inženjera zvuka i autentičan izbor muzike u klubovima stvaraju visoko/energetske setove, po kojim je poznata.
RAR, lokalni heroj, koosnivač organizacije Music Reactions, široko je poznat po eklektičnim setovima u kojima odvažno spaja različite žanrove, donoseći svežu dinamiku na rejv scenu.
Broodoo Ramses, Regis, Feloneezy @Karmakoma
FRIDAY MARCH 15
This Friday, we’ll see the sleekest of Parisian moves on our dairy dance floor, provoked by Broodoo Ramses. As an absolute sensation in bringing “screwed logobi, fast Jersey, experimental jungle, Hip-Hop” (NTS) and more recognizable references from pop culture to one pot, this frequent visitor to Pamela Club’s booth is the champion of tearjerker sets. That statement is easily checked on many YouTube links interrupted by ads. Whether he’s sporting a Tokio Hotel tee for The Lot Radio or setting the Jacquemus Boiler Room on fire, Broodoo Ramses is definitely going to speed up or screw your fav MTV tune. Sharing towels from the stage, it’s Feloneezy and Regis.
AR#2 LIVE: Okultizam u Srbiji i bivšoj Jugoslaviji: od nastanka do danas @DC Krov
Ulazimo u novu sezonu – ciklusa predavanja “Antropološkog radara”, koji će od sad biti emitovan uživo na internet radio Krovu, koji je i zvanično otvoren 2.marta za vreme četvrtog Krovđendanskog festivala.
U petak 15.marta u bioskopu “Kamenko Katić” Društvenog centra Krov ugostićemo Mariju Pinal Viljanuevu sa predavanjem “Okultizam u Srbiji i bivšoj Jugoslaviji: od nastanka do danas” sa početkom u 19h. Počevši od 1970-ih i ranih istraživanja psihotronike i parapsihologije, kretaćemo se kroz 80-te, sa rođenjem prve gnostičke crkve u regionu. Nakon toga ćemo razgovarati o dinamičnoj transformaciji koju su ove grupe doživele od 1990-ih do danas, uranjajući u njihova verovanja i prakse, kao i njihove različite kontekste nastanka i prihvatanja od strane različitih društvenih sektora.
Subota, 16. mart
MRAK with Panteros666, Loopa, Maja Pa, Feloneezy, Andria, Blackprotocol @Drugstore Beograd
Don’t stick your dick in crazy doesn’t apply to this March’s edition of MRAK. We’re pissed at all this sunlight, and we’re giving you the most loco lineup to date. Going Euromotional with Paris-based Panteros666, whose catchy tunes have brought him to BBC1 and Planet Rave.
Rave renaissance essence. Our dear Maja Pa is back with her signature blades. We have a special guest from Athens, Loopa, who will join Maja in the Black Room. MRAK regular Blackprotocol is also here for your eyes only.
LINEUP:
Panteros666 (FR)
Blackprotocol
Feloneezy
Andria
BLACK ROOM:
Maja Pa
Loopa (GR)
ZABAVNA VOŽNJA, izložba Andrije Turčinovića @Transformart
Andrija Turčinović će se predstaviti samostalnom izložbom slika u tehnici akril na platnu koju organizuje Kulturforum ODKR u Galeriji Transformart u ulci Svetog Save br.8 u Beogradu. Otvaranje izložbe je u subotu 16. marta 2024. godine sa početkom od 19 časova. Izložba će trajati do 21. marta. Radno vreme izložbe: od 14 do 20 časova.
U svom radu Andrija istražuje područja psihologije, medicine, antropologije i religije te njihove uzajamne odnose. Koristeći stilski jezik blizak nadrealizmu sa elementima ilustracije i apstrakcije u bogatom koloritu, Andrija nam u mnoštvu likovnih permutacija prikazuje uvek isti lik sačinjen od jahača i jahaće zveri koji kao sjedinjeno biće jure kroz zagonetni abstrahovani pejzaž. Kroz ovaj apolonsko dionizijski lik koji savladava prepreke i traži svoj put kroz istovremeno zadivljujući i preteći mistični lavirint, Andrija nam nudi jedno od mogućih shvatanja ljudske egzistencije kao i povod i okruženje za našu sopstvenu refleksiju.
Fields se vraća u Beograd. Festival inovativne muzike održaće se 16. marta, na obali Dunava, u prostoru nekadašnje fabrike brašna: u Silosima.
Kako zvuče post-dubstep i etno-tehno? Šta će se desiti ukoliko spojite avangardnog kompozitora sa evrovizijskim izvođačem? Postoji li nešto zajedničko između rave kulture i uličnih muzičara?U okviru Fields, događaja koji nam dolazi, odgovaraćemo na sva ova pitanja. A dok čekamo, hajde da vidimo šta nas čeka!
Program festivala se sastoji od 8 nastupa uživo, a njih ćemo objaviti u toku meseca. Među učesnicima ovog događaja naći će se projekti iz Slovenije, Ukrajine, Grčke, Rusije i Srbije. Događaj počinje popodne, a završava se kasno noću.
Das Teleport live. Sa one strane eklekticizma – živi Teleport. U nameri da odbaci svu rigidnost forme i konvencija, Teleport publici daje stvaranje uživo, rekreira formu i piše svoja pravila sastav:
Vojno Dizdar-klavir
Tom Fedja Franklin-perkusije
Aleksandar Petković-saksofon
Miloš Nikolić-truba
Vladan Popovic-bubanj
U subotu, 16. marta u Zappa bazu stiže Z++, jedan od najpopularnijih regionalnih izvođača današnjice! Koncertno savršen, Z++ vešto koketira sa žanrovima stvarajući hitove koje svi volimo i pevamo u glas. “Kabriolet”, “Ljeto već je gotovo”, “Dijamanti”, “Crno i zlatno”, “Magija”, “Sedmo nebo” kao i još čitav niz višegodišnjih hitova, koncertni prostor pretvaraju u mesto najlepših emocija i energije, bliceva, skakanja, pevanja i plesanja u skoro dvočasovnom koncertnom programu.
Nedelja, 17. mart
Drug drugu projekcija filma: One Hundred Days After Childhood @Centar za kulturu Vlada Divljan
Početak projekcija u 18 časova.
Sto dana posle detinjstva je sovjetski igrani film snimljen 1975. u režiji Sergeja Solovjova. Po žanru je drama, a radnja se događa u pionirskom logoru gde grupa dečaka i devojčica provodi letnji raspust te, potaknuta izvođenjem amaterske predstave Ljermontovljeve Maskerade, suočava sa svojim prvim ljubavnim iskustvima. Film je premijerno prikazan na Berlinskom filmskom festivalu, gdje je postigao veliki uspeh, a Solovjov osvojio Srebrnog medveda za najbolju režiju. Neki od članova glumačke ekipe, a posebno Tatjana Drubič, su kasnije postale zvezde sovjetske kinematografije. Usprkos toga, Solovjov se mnogo kasnije žalio da zbog nepopustljivosti tadašnje sovjetske cenzure film ne izgleda onako kako ga je originalno bio zamislio.
Operacija Valkira (2008) @Jugoslovenska kinoteka
Operacija Valkira je istorijski triler iz 2008. godine, radnjom smešten u nacističku Nemačku tokom Drugog svetskog rata. Film prikazuje Julsku zaveru nemačkih vojnih oficira čiji je cilj bilo ubistvo Adolfa Hitlera i pokretanje operacije Valkira za izvršenje nacionalnog plana za preuzimanje vlasti. Film je režirao Brajan Singer, a glavnu ulogu je tumačio Tom Kruz kao pukovnik Klaus fon Štaufenberg, jedan od glavnih zaverenika. U ulogama ostalih zaverenika pojavljuju se Bil Naj, Edi Izard, Terens Stamp, Kenet Brana i Tom Vilkinson.
Radionica vazdušnih akrobacija na svili @Magacin u Kraljevića Marka
Radionica je na donacije u prostoru KC Magacin, Kraljevića Marka 4.
Prijave su obavezne na [email protected]
17. mart 2024. od 15h do 18h!
0 Comments