Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹

Shop    |    Newsletter    |    Podrži nas

Kulturna dešavanja u gradu / 15-21. novembar/

Kalendar kulturnih događaja u gradu po Oblakoderovoj preporuci
15. November 2021.

U nedelji koja je pred nama, Oblakoder vam preporučuje sledeće događaje:

Ponedeljak, 15. novembar

Eternal Sunshine of the Spotless Mind @bife Ventil

Projekcija na zidu: Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)
Sjajni režiser Michel Gondry i sjajni scenarista Charlie Kaufman stoje iza ovog genijalnog filma, uz odličnu glumačku postavu.
Ponedeljak od 18h

Projekcija filma: Red Post on Escher Street @Kulturni centar Beograda

Audicija za novi film talentovanog reditelja Tadaši Kobajašija privukla je kako poznate glumce, tako i amatere iz ove industrije. Neki kandidati su se prijavili iz čiste radoznalosti, a neko sa željom da ostvari san pokojnog supružnika. Tu su i pristalice fan kluba „Kobajaši, ljubav do smrti“, kao i predstavnice navodno tradicionalne pozornišne trupe, pa čak i kvazi-idoli i emotivno oštećena devojka željna krvi. Zajedno, ovi karakteri formiraju specifičnu atmosferu u prostoru za audiciju. Za to vreme, Kobajaši ima nezavršen scenario i neprestanu borbu sa nerealnim zahtevima producenta. U tim okolnostima, on priviđa staru ljubav… Snimanje filma nakon turbulencija počinje, dok se većina prijavljenih koji nisu dobili uloge ipak pojavljuju kao statisti i podstiču diskusiju o značaju uloge statiste na setu, kao i u životu. 

Japan 2020, 148′
REŽIJA: Sion Sono
ULOGE: Mala Morgan, Sen Fujimaru, Tomoko Fujita
Početak projekcije: 20:00h

Utorak, 16. novembar

Izložba „Pogledaj opet – Stvarnost koju ne vidiš“ @Kvaka 22

Oblakoder vam predstavlja svoju prvu izložbu!

Oblakoder vam, u saradnji sa Ambasadom Švedske, predstavlja izložbu fotografija „Pogledaj opet – Stvarnost koju ne vidiš“. Od 16. do 30. novembra u prostoru Kvake 22 imaćemo priliku da iz drugačije dokumentarističke perspektive vidimo samo deo života pet različitih marginalizovanih grupa u Srbiji. Kroz radove 5 fotografa i fotografkinja biće prikazane: žene kao radnice, dreg izvođači, ljudi koji žive u opasnim sredinama (uzrokovanim zagađenjem), urbane supkulture i romska zajednica. Ovom prilikom, pored radova mladih umetnika biće predstavljene fotografije švedskog fotografa Tomasa Gunašona pod nazivom Images that Change the World.

Nakon svečanog otvaranja, u utorak, 16. novembra, nastupiće PAVLE MIHAILOVIĆ KVARTET. Pavle je mladi beogradski džezer koji će nastupiti sa eminentnim beogradskim muzičarima – Andrejom Hristić na pijanu, Nikolom Markovićem na basu i Milošem Grbatinićem za bubnjevima.

Umetnost pisanja: Lejla Kalamujić @Dom omladine Beograda

O uzbudljivoj temi umetnosti pisanja razgovaramo sa savremenim autorima koji u neformalnom razgovoru prave skice o tome šta roman, pesma ili kratka priča može biti. Sagovornica u „Angažovanoj lektiri” biće književnica iz Sarajeva, Lejla Kalamujić. Završila je studije filozofije i sociologije. Objavila je tri zbirke kratkih priča: „Anatomija osmijeha”, „Zovite me Esteban” i „Požuri i izmisli grad”. Kao i knjigu drama „Šake pune oblaka”.

Zbirka priča „Zovite me Esteban” (izdavač Red Box), koja će biti u fokusu razgovora, tematizuje patnju zbog majčine prerane smrti, raspad Jugoslavije, unutrašnje raspadime pojedinaca, izgubljen identitet, ljubav i još mnogo toga.

Učestvuju: Lejla Kalamujić i Petar Protić / Dom omladine Beograda, Sala Amerikana u 18:00h

Sreda, 17. novembar

Na svežem vazduhu sa Rastkom Ćirićem @Centar za likovno obrazovanje Šumatovačka

U okviru redovnog programa tribina Šumatovačke koji se od 2016. održava pod nazivom Na svežem vazduhu sa, u sredu, 17. novembra 2021. sa početkom u 18 časova predstavljamo predavanje Rastka Ćirića – SVAŠTARA 2.

Sve čega se dohvatio u svom životu, Rastko Ćirić pretvorio je u umetnost. Svira nekoliko instrumenata, predaje studentima, peva kao Lenon, slika, crta, animira filmove, piše muziku, sa umetnicom dobio je dve kćerke umetnice! E, jedino ne ume da svira harfu. Daće dobre muze da i to jednoga dana nauči. Čovek se u renesansi ukrcao u vremeplov i stigao do nas… Dakle, da izvučemo i zaključak – ova je knjiga Rastkov predložak za prijemni ispit u Akademiju nauka i umetnosti. I tačka. Sad uvaženi akademici imaju reč… (Deo iz teksta Čovek sa igračkom u duši, autor Zefirino Grasi)

Priča o rokenrolu: pogled iz antropologije #18 / Kemp – priča o početku i kraju @Kvaka 22

Ambiciozan, višeznačan, neuspelo ozbiljan, a nenamerno uspeo u svojoj nedokučivosti, kemp intrigira čula i prihvaćene kulturne kodove kojima tumačimo stvarnost. Reč je o fenomenu koji nastaje, menja se i nestaje, a u čijem tumačenju vreme gledanja, proticanje vremena i vremenska distanca predstavljaju okosnice označavanja određenog kulturnog proizvoda kao kemp. Kako onda govoriti o nečemu tako neuhvatljivom, fazičnom i promenljivom? Kakva komunikacija se ostvaraje kroz kemp i njegove elemente, a kako se on povezuje sa određenim lokalitetima i šta označava u određenim sociokulturnim kontekstima? O čemu se diskutuje kroz upotrebu kempa, i da li on uopšte ima svoju svrhu u diskutovanju i ostavljanju kritičkog i društveno značajnog komentara, ili označava visoko stilizovano viđenje sveta, gde stil i forma pobeđuju nad sadržajem? I, zaista, da li je kemp nameran ili naivan i spontan?

Kroz podsećanje na muziku, video spotove, karijeru i pop stvaralaštvo Bebi Dol, razgovaramo o ovde istaknutim pitanjima, ali nadovezujemo se i na šire stvaralaštvo u pop muzici koje se na naivan ili smislen način poziva na kemp senzibilitet.

Predavanje i moderacija diskusije: Jelena Beočanin, antropološkinja, istraživačica u Muzeju popularnih i supkultura.
Autori programa: Kvaka 22 i Miloš Zarić, antropolog, nezavisni kustos.
Slobodan ulaz.

Dr. Strangelove @Novi bioskop Zvezda

Remek delo crne komedije „Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb” Stenlija Kjubrika. Legendarni Piter Selers u tri uloge. Nezaboravni kraj jednog filma i civilizacije.

Sreda u 20:00h u Zvezdi!

Četvrtak, 18. novembar

8. rođendan Kobra deluks studija @Kula Cetinjska

Povodom 8. rođendana tatu studija Kobra Deluks, Kula ugošćava u svojoj galeriji ovaj kolektiv i proslavlja jubilej izložbom njegovih članova. Svih 8 umetnika, koji čine i definišu Kobru Deluks, predstaviće se svojim, do sada neviđenim, radovima, ali i kolekcijom tetovaža načinjenih u prethodnih 8 godina. Velika produktivnost Kobre Deluks će konačno izaći na svetlost dana i pokazati zašto je ovaj studio ipak drugačiji od onoga na šta smo navikli kada se spomene tetoviranje.

Svojim radovima u različitim medijima i formatima će se predstaviti Alek Leaf, Bou, Cobe, Fat Kid Beny, Iskra Zauvek, Neon Black, Projanator i Tearzdrop. Na otvaranju će publiku razgaliti Dj Kopri.

Premijera dokumentarnog filma ‘Granice’ @KC GRAD

Ljubav prema putovanjima i amaterskom snimanju filmova, Bojanu Bojiću su zagarantovali učešće na filmskim festivalima, a najnoviji film Granice prati njegovo putovanje Savom u kajaku. Film se bazira na njegovoj introspekciji, sopstvenom promišljanju, te životnim uvidima o reci gde je imao priliku upoznati i intervjuisati posve različite ljude. Bojan je u deset dana uvideo kako je to kajakariti rekom koja i nije toliko mirna kako se čini.

Autor filma Bojan Bojić živi u Zagrebu i do sada je snimio nekoliko dokumentarnih filmova „Introspekcija u šarenom Peruu”, „Lagana šetnja Camino primitivo”, „Ona ja i nas dvoje”, „Sve je ništa, ništa je sve”, „Biciklom po Japanu” i „Balkan tour”.

Izložba: Mihael Milunović :: Diamöndhead @X Vitamin

Dijamant, simbol luksuza, prestiža, preciznosti i savršenstva, u Milunovićevoj draguljarnici prelama slojevite kolorite naše stvarnosti, često osvetljavajući one nelagodne nijanse pred kojima zatvaramo oči. Kritički odnos prema ekonomskoj, društvenoj i, na neki način, civilizacijskoj nepravdi, umetnik izražava kroz mistični narativ u kome su glavni protagonisti često bez lica, dok njihov identitet iskazuje kroz simbolične elemente. U kulturi u kojoj se vekovima eksploatacija i progres međusobno podupiru, Milunović prikazuje različite manifestacije igre moći, stvarajući atmosferu tenzije, poput sna koji vas istovremeno i muči i obuzima, kamuflirane raskošnim koloritima, virtuoznim crtežom i provokativnom erotikom.

Ovo je prva samostalna izložba Mihaela Milunovića u Beogradu, nakon 2014. godine, kada je izlagao u Salonu Muzeja savremene umetnosti. Na izložbi u X VITAMIN galeriji, predstaviće novu seriju radova u različitim medijima – slike, crteži, skulpture i instalacije.

DOK CINEMA DOB: “DRAGAN WENDE – WEST BERLIN”

Projekcija i razgovor o filmu „DRAGAN WENDE – WEST BERLIN“
Gost: Dragan von Petrović, reditelj i montažer
Moderator: Jovana Nikolić, producentkinja

Film Dragan Wende – West Berlin je dokumentarni istorijski spektakl, sa elementima sitkoma, o paralelnom padu jednog zida i jednog čoveka. Dragan Wende je nekada radio u najprestižnijim noćnim klubovima Zapadnog Berlina, u koje su dolazili David Bowie, Romy Haag, Klaus Kinski, Horst Buchholz, a danas radi na vratima najjeftinijeg bordela u Berlinu. Kada se mladi snimatelj Vuk preseli u Berlin, pred njegovom kamerom otkriva se tragikomični svet Jugo-emigranata, propalih milionera, ostarelih plejboja, prostitutki i bivših kriminalaca, okupljenih oko njegovog harizmatičnog i ekscentričnog teče Dragana, koji se svakog dana, uz pomoć alkohola, sa nostalgijom priseća svoje prošlosti i vremena slavnog Berlinskog zida. Film je premijerno prikazan na 19. kanadskom međunarodnom festivalu dokumentarnih filmova, Hot Docs, najvećem festivalu dokumentarnih filmova u Severnoj Americi. Na internacionalnim projekcijama koje su usledile više puta je poneo nagradu za najbolji film festivala i nagradu publike (Trieste FF, Max Ophüls Preis, Mexico IFF, FEST – New Directors). Nominovan je za najbolji nemački dokumentarni film godine.

Petak, 19. novembar

IndieBelgrade 2021 @Dom omladine Beograda

Ovogodišnji, sedmi po redu, Festival nezavisnog američkog filma „IndieBelgrade“ donosi izvesne promene i nov, bogatiji programski koncept. Pored predstavljanja uobičajeno atraktivnog i uvek svežeg pogleda na savremnu severnoameričku nezavisnu filmsku scenu, Dom omladine Beograda, kao organizator festivala, počinje sa razvojem edukativnog, teorijsko-kritičkog i muzičkog programa, a sve u okvirima teme nezavisnog filma i nezavisne umetnosti uopšte.

Poseban i važan segment ovogodišnjeg Festivala nezavisnog američkog filma biće muzika, koja ima veze sa filmom ili sa „amerikana” muzičkim pravcem. Prvog dana programa koncert će održati grupa On Tour, koja donosi jedinstveni melanž alt-kantrija, folk roka i akustičnog zvuka, dok je subota, 21. novembar rezervisana za nastup autora koji je spiritus movens srpskog nezavisnog i „garažnog“ filma: Milutin Petrović publici 7. „IndieBelgrade” festivala predstaviće svoj najnoviji muzički projekat John Bonham and His Backing Band, u kojem ostvaruje saradnju sa Anom Rodić, književnicom i lajv art performerkom, koja je i njegova partnerka u privatnom životu.

Projekcije filmova će se održavati u Velikoj sali, koncerti u sali Amerikana, a prateći edukativni i teorijski program u Klubu i Tribinskoj sali. Svi edukativni programi su besplatni i otvoreni za javnost, osim radionica namenjenih profesionalcima, koje su besplatne, ali namenjene prethodno prijavljenim kandidatima.

Cosmic G, Knower, Laars & Igor Jadranin @KC Grad

Podrška sceni 400, početak u 22h!
*COVID propusnice obavezne*

Subota, 20. novembar

DOBRE NAVIKE – Šetnja kroz savremenu umetnost Beograda @Remont

DOBRE NAVIKE
Šetnja kroz savremenu umetnost Beograda
Subota 20.11.2021. / 11-14.00

Kao i do sada, okupljanje je zakazano za 11 sati u Remont galeriji, a posle se nastavlja šetnja do drugih izlagačkih prostora gde će nas čekati domaćini kustosi i izlagači. Projekat Dobre navike posvećen je svim ljubiteljima savremene umetnosti i drugim zainteresovanima koji imaju potrebu i želju da poboljšaju svoj kvalitet života i da se na kreativan način upoznaju sa savremenim kretanjima u vizuelnoj umetnosti.

Zbog bolje organizacije, prijavite svoje prisustvo na mail [email protected] do petka 19. novembra do 18h.

WCS 4th B-Day w/ FUNKAMENTE (Portugal) @Strogi Centar

White City Soul slavi 4 godine ljubavi, sreće, prijateljstva i velikog truda da vam dovede raznovrstan i eklektičan program DJ-eva i muzičara iz celog sveta! Uvek hrabri u odabiru mladih i perspektivnih, umesto već priznatih DJ-eva, oni su avangardni kolektiv koji traži nešto novo i drugačije, ali uvek kvalitetno.

Specijalni gost večeri: FUNKAMENTE // Lisabon (Portugal)

Ulaznice možete kupiti u Strogom Centru ili u Telma restoranu i baru.

Nedelja, 21. novembar

Handmade Festival @Dorćol Platz

Ovo je prilika da kupite nešto autentično najdražima i sebi, kao i da se upoznate sa handmade trendovima u gradu.
Festival je namenjen svim kreativcima, kao i onima koji uživaju u tuđoj kreativnosti. DorćolPlatz vrata svog prostora za sve one male proizvođače običnih i neobičnih predmeta kojima je jedna stvar zajednička – napravljene su ručno!

ULAZ SLOBODAN!

Velikani svetskog filma: Emir Kusturica / Projekcija filma: Podzemlje @Jugoslovenska kinoteka

19:30 PODZEMLjE (SRJ/FRA/NEM/BUG/ČR/MAĐ, 1995)
Underground
Uloge: Predrag Miki Manojlović, Lazar Ristovski
Režija: Emir Kusturica

Podzemlje je crnohumorna antiratna drama iz 1995. koju je režirao Emir Kusturica u srpsko-francusko-nemačko-mađarskoj koprodukciji. Radnja se odvija oko skupine ljudi koja se skriva i živi u podzemlju od 1940-ih do 1990-ih jer misli da se Drugi svetski rat nikada nije završio zbog varke jednog od njihovih prijatelja. Film je bio dosta kontroverzan u vreme premijere zbog groteskno-simboličnog pogleda na zadrtost nekih mitova SFR Jugoslavije i njen raspad. Ipak, kritičari u Kanu su priču videli kao antiratnu alegoriju, te su film nagradili Zlatnom palmom, čime je Emir Kusturica postao jedan od samo šestoro reditelja koji su ikada osvojili tu nagradu dva puta.

Najnovije iz: Sanduče

Preporučeni tekstovi

Pratite nas na:

0 Comments

Submit a Comment

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *