Kulturpunktova novinarska školica besplatan je, jednosemestralni edukativni program za autore/ke, novinare/ke i urednice/ke u sklopu kojeg mladi do 35 godina imaju priliku da usvoje temeljne veštine novinarskog zanata i ključna znanja o savremenim medijskim, kulturnim i umetničkim praksama.
Povodom obeležavanja 15 godina Kulturpunktove novinarske školice, otvorene su prijave za paralelni online program i program koji se već tradicionalno odvija uživo u Zagrebu. Sveukupno će Kulturpunktova novinarska školica ove godine primiti do 30 polaznika, 15 u Zagrebu i 15 online. Pri prijavi za program neophodno je odabrati format pohađanja Školice. Online deo programa obavezan je za polaznice/ke koji će Školicu pohađati uživo u Zagrebu.
Školica počinje 25. septembra i traje do 19. decembra 2024. godine. Program se održava ponedeljkom i četvrtkom od 18 sati online i sredom u Pogonu Mislavova i drugim prostorima nezavisne kulture.
Detaljan raspored i program polaznici i polaznice će dobiti pri prvom susretu.
Kulturpunktova novinarska školica u Zagrebu sastoji se od četiri tematske celine: nezavisna kulturna scena (kulturne politike, kao i prakse i modeli razvijani u polju), medijska pismenost (kritičko čitanje i transformacije medija), savremena umetnost (angažovane, eksperimentalne i kritičke umetničke i kustoske prakse) i proizvodnja medijskog sadržaja (praktičan novinarski rad i objavljivanje radova). U ovom segmentu programa kao predavačice i voditeljke praktikuma učestvuju Irena Borić i Miona Muštra (vizualne umetničke prakse), Agata Juniku, Igor Ružić i Iva Nerina Sibila (kolektivne umetničke prakse), Nebojša Slijepčević i Višnja Pentić (dokumentarni film), Antonio Poščić (savremena muzika), Klara Berdais (audio produkcija novinarskih radova, fakultativno), Matija Mrakovčić i Ivana Pejić (kulturne i medijske politike).
Novinarske radionice vodi Barbara Matejčić, koja će u januaru 2025. mentorisati obavezne završne radove polaznika u Zagrebu.
Online program podeljen je u tri dela. Prvi deo je osmišljen kako bi se polaznice/i upoznali sa medijima i novinarskim alatima. Predavači/ce u ovom segmentu su Iva Nenadić, Barbara Matejčić, Petar Vidov, Jelena Prtorić, Dora Santos Silva, Jelena Berković. Drugi segment otvara pitanja održivosti i zelene tranzicije sa konceptima brige i spore mobilnosti i budućnost rada u kulturnom i medijskom sektoru i u njemu učestvuju Ana Žuvela, Davor Mišković i Šumski univerzitet – Goran Tomka i Višnja Kisić. Treći segment odnosi se na prezentaciju inkluzivnih medijskih praksi u našem okruženju i uključivanje nezastupljenih grupa u društvene procese. Svoj će rad predstaviti mediji In Portal i Phralipen iz Zagreba, KLFM iz Splita, Meduza iz Skoplja i Oblakoder iz Beograda. Polaznice/i će krajem decembra moći da predlože individualne ili grupne novinarske projekte za koje će pet odabranih ostvariti finansijsku podršku i mentorstvo do aprila 2025.
Prijave za program šalju se putem ONLINE OBRASCA do 16. septembra 2024. u ponoć.
Prijava za edukativni program sadrži kontakt podatke, kratki opis, motivaciono pismo i kratki autorski osvrt na temu iz područja kulture i/ili medija.
Na adresu [email protected] možete poslati sve upite vezane uz prijavu i program, a 5. septembra 2024. u 18 sati na platformi Zoom održaće se info dan o pozivu na kojem će odgovoriti na sva vaša pitanja – na koji se možete spojiti putem POVEZNICE.
Svi prijavljeni će o rezultatima selekcije biti obavešteni putem maila najkasnije do 20. septembra 2024.
Edukativni program sprovodi udruženje Kurziv – Platforma za pitanja kulture, medija i društva, uz pomoć Grada Zagreba i Zaklade Kultura nova. Online segment održava se i u sklopu projekta Come Together koji sufinansiraju Evropska komisija kroz program Kreativna Evropa i Sektor za udruženja Vlade Republike Hrvatske.
Ilustracija: Klasja Habjan
0 Comments