Kako se približava kraj godine, dok smo razmišljali o listama kojim bismo sumirali šta nam se sve lepo desilo u 2019. godini iz oblasti muzike, filma, kulture i književnosti, shvatili smo da smo došli do kraja i jedne veće celine – decenije.
“Desete”, period od 2010. godine, pa do kraja 2019. i ulaska u 2020. koji je iza ćoška, svakako su pre svega obeležene vrtoglavim promenama – kako kulturnim, tako društvenim, a povrh svega i političkim.
Stoga smo rešili da se pozabavimo najboljim dešavanjima u prethodnoj deceniji iz domaće i svetske pop kulture i da o tome ne pišemo samo mi – već da pitamo i pojedince iz kulture, muzičare, glumce, umetnike o njihovim izborima. Do kraja meseca vas očekuju različite top liste, kojima ćemo pokušati, zajedno sa mnogim važnim ličnostima, da sumiramo utiske o prethodnoj deceniji.
A šta se sve desilo u ovoj deceniji?
Završila se era Hari Potera.
A počela je i (užasno) se završila i era serije Igre Prestola.
Tramp je postao predsednik Sjedinjenih Američkih Država.
Marina Abramović se vratila u Beograd.
Došlo je do bujanja desnice u celom svetu, pa i u Evropi.
Zbog čega se desio i Bregzit.
Svi mediji sveta prenosili su ne jedno, već dva kraljevska venčanja koja su se dogodila u Velikoj Britaniji.
Ufotkan je i “zvezdani selfi” na dodeli Oskara.
Rodio i zaživeo je novi, najpopularniji način gledanja filmova i serija: striming.
Stvorena je jedna od najpopularnijih društvenih mreža današnjice – Instagram.
Kao i Tinder.
Nastao je #MeeToo pokret.
Ali su sve veću popularnost u Americi stekle i kampanje protiv abortusa, koje su donele do predloga nekoliko anti-abortus zakona u Američkim državama kao što su Džordžija i Alabama.
Napravljena je Sofija, prva građanka-robot, koja funkcioniše putem veštačke inteligencije (AI).
Dizni je stvorio prvu princezu koja nije uslovljena ljubavnom pričom, već svoje avanture rešava sama – Elsu.
A upoznali smo i pravu savremenu heroinu – aktivistkinju Gretu Tunberg.
Deceniju su obeležili i ratovi, teroristički napadi, senzacionalizam, nasilje u porodici, nasilje nad ženama, diskriminacija, politička previranja, korucpcija i još mnogo toga po čemu nećemo želeti da se sećamo ove decenije. Svakako od 2010. do 2019. smo prevalili put od gledanja MTV-a i VH1 kanala na televiziji, do binžovanja i Netfliksa, od poslednjih razgovora preko finksnog do života na mobilnom telefonu, kao i od plastičnih 3d naočara do VR naočara. Kultura i društvo sve brže se menjaju, te mnoge oblasti, čak i naučne, odustaju od bilo kakvih predviđanja – jer kad god predvidimo nešto, već smo zakasnili i kaskamo makar korak iza realnosti.
Zbog svega što se desilo, a nije bilo bajno, osvrćemo se na ovu deceniju kroz lepa dostignuća i trendove, a birali smo i sagovornike vredne pažnje čije ćete omiljene izbore ččitati u narednim nedeljema.
Naslovna ilustracija: Lincoln Agnew
0 Comments