Peti po redu Youth Rights Talks, u organizaciji Omladinskog programa Beogradskog centra za ljudska prava, održan je juče u Prostoru Miljenko Dereta pod sloganom #Mirom Miriše. Cilj događaja bio je da mladima pruži prostor da slobodno iznesu i izraze svoje stavove o aktuelnim društvenim problemima, da se sagleda i čuje perspektiva mladih, njihovi lični pogledi, mišljenja, kao i lične priče.
Ovogodišnja centralna tema YRT je mir, prakse mirovnog aktivizma i mehanizmi izgradnje održivog mira sa posebnim fokusom na ulogu mladih u očuvanju mira i sigurnosti. Događaj je otvoren promo videom Marka Šelića Marčela, koji je specijalno za ovu priliku, snimio pesmu u trajanju od jednog minuta. Nakon toga na binu su izašli i organizatori koji su poželeli dobrodošlicu prisutnima i predstavili tim koji već godinama radi na Youth Rights Talks-u.
Organizatori petog po redu Youth Rights Talks-a
Publici se, potom, obratila Francoise Jacob, stalna koordinatorka UN u Srbiji, ističiću kako je, pre svega, bitno da posedujemo onaj duhovni mir sa samim sobom, kako bismo govorili dalje mogli da radimo i uspostavimo mir sa svim ostalim.
Svečano otvaranje završeno je govorom Sonje Tošković, izvršne direktorke Beogradskog centra za ljudska prava, koja se osvrnula na značaj ovog događaja za mlade ljude, njihovo oslobađanje, ali i na to koliko je važno da slušamo šta nam maldi poručuju i govore.
,,Youth Rights Talks je novi oblik, model, obrazovanja mladih i davanje prostora mladim ljudima da se njihov glas čuje – i da ga mi čujemo kao profesionalci, pravnici ili iz nekih drugih nauka i da znamo kako dalje da kanališemo i pomognemo,” istakla je Sonja.
Francoise Jacob, stalna koordinatorka UN u Srbiji
Sonja Tošković, izvršna direktorka Beogradskog centra za ljudska prava
Nakon svečanog otvaranja, usledili su govori mladih ljudi na različite društvene teme: rodne ravnopravnosti, problema migranata, iskustva rata u Ukrajini i mentalnog zdravlja. U prvom segmentu pod nazivom Duši mojoj mira nema, mladi su govorili o vezi između nasilja, konflikta, mobinga, rata i mira. Drugi segment Mesto pod suncem imao je za cilj da mladi pokrenu važne teme i govore o njima.
Nakon govora usledio je rad u grupama, a potom panel diskusija Svet na reset o tome koje su nam promene potrebne u svetu i koja je uloga mladih u svemu tome.
Tokom celokupnog trajanja događaja, posetioci su imali prilike da vide i izložbu Dobar glas daleko se čuje, kojom su oraganizatori simbolično obeležili i jubilej od 5 godina postojanja Youth Rights Talks-a i na kojoj su prikazane fotografije i video sesije sa prethodnih izdanja događaja i koju je otvorio jedan od organizatora događaja – Uroš Ranković.
„Izložba je posvećena svim mladim ljudima koji glasno govore i podstiču nas da menjamo društvo, uz međusobnu podršku i stvaranje prilika da se glas mladih čuje još dalje,” istakao je Ranković.
U prostoru je postojala i chill zona u kojoj su govornici, ali i posetioci mogli da se opuste ili rade jogu.
Više o događaju saznajte na društvenim mrežama @mladibgcentar i @youthrightstalks
0 Comments