fbpx
ANTENA NOVA EPIZODA: Tramvaj broj 1: prvi prestonički tramvaj ✹ ANTENA NOVA EPIZODA: Tramvaj broj 1: prvi prestonički tramvaj ✹ ANTENA NOVA EPIZODA: Tramvaj broj 1: prvi prestonički tramvaj ✹ ANTENA NOVA EPIZODA: Tramvaj broj 1: prvi prestonički tramvaj ✹ ANTENA NOVA EPIZODA: Tramvaj broj 1: prvi prestonički tramvaj ✹ ANTENA NOVA EPIZODA: Tramvaj broj 1: prvi prestonički tramvaj ✹ ANTENA NOVA EPIZODA: Tramvaj broj 1: prvi prestonički tramvaj ✹ ANTENA NOVA EPIZODA: Tramvaj broj 1: prvi prestonički tramvaj ✹

Da li se pesma Nanana uGUrala u vaš život kao najveći hit leta?

Bilo da ste ove godine skoknuli na more, otišli na neki festival, ili ste se krili po rashlađenim prostorijama u gradovima u kojima živite, niste mogli da pobegnete od jedne pesme

18. August 2023

Dobro, niste mogli da pobegnete od više pesama, ali nismo se ovde skupili da bi se pričalo o Devitu, Džehvi, Karli i ostalim turbofolk velikanima obučenim u novo trap ruho. Pesma koja svakako mora da ponese titulu najvećeg letnjeg hita zove se sasvim jednostavno – Nanana, a potpisuje je omiljena Korejka, Pegi Gu.

Kim Min-ji, iliti jednostavnije Pegi Gu, konačno je uspela da dobaci do najvećeg broja ljudi do sad, pesmom (It goes like) Nanana, iako je i do sad bila prisutna u raznim krugovima sa nekolicinom klupskih bengera. Ova pesma je verovatno najviše uspela od svega ostalog zbog toga što štriklira nekolicinu različitih prozorčića. Prvo i najbitnije, pesma se vrlo brzo uvlači u glavu, tome jako pomaže to što je sempl parafraza starog eurodance hita. Eurodance kao takav, voljen ili omražen, opet povlači sa sobom razmišljanje o nostalgiji i nekim davnim vremenima koja su, po običaju, u sećanjima uvek bolja. A i refren pesme se jako lako pamti, jer nema reči, već za letnji hit uvek potrebnu nabacanu skupinu slogova, kao što su na, na, i na. Na sve to kad dodamo manekensku i neobičnu lepotu korejske producentkinje, imamo hitčinu ko vrata.

A kad smo već kod eurodance sempla, moramo spomenti i odakle je sve poteklo. Nemački DJ i producent ATB je u svojoj pesmi 9pm (till I come) stvorio sint melodiju, koju mi sa Balkana dobro znamo, jer je poslužila kao pozadina mnogim reklamama, oglasima, najavama sportskih dešavanja i pregleda golova na SOS kanalu. Pegi je upravo upravo ovu traku usvojila, modernizovala, i oplemenila svojim karakterističnim zvukom. Dobro, vokale nije oplemenila, tekst je popričino tupav, ali baš takav i treba čoveku dok đuska na plus trideset pored bazena i ispija svoj četvrti ili sedmi džin tonik.

Pesma je svojevrsna treća sreća kojom je Peggy konačno došla do tako željene prve lige izvođača, i to ne samo elektronske muzike. Bila je prva na listi najslušanijih ovog leta u Britaniji, Australiji, Grčkoj (sa Grcima ima baš posebnu konekciju, videćete kasnije), i Holandiji, a dobacila je i do petog mesta u Sjedinjenim Američkim Državama.

Ako pitate nju, pesma nosi određeni smisao i poruku. Kako kaže, postoji taj osećaj kad ste preplavljeni ljubavlju, toplinom, i osećanjcima prema svim svojim prijateljima u klubu, i ne možete baš sve da stavite u jednu reč da biste opisali to, i onda kažete nanana. Što bi značilo da je pesma vrlo lako mogla da se nazove mdma umesto nanana, ali okej, ovo njeno je društveno prihvatljivije.

Iako rođena Korejka, već kao tinejdžerka odlazi u London zbog školovanja. Tu, pored modelinga, dizajna, ali i novinarstva, uči i prve korake vezane za muziku, DJ-ing i produkciju, ali dok se ne preseli u Berlin, svetsku prestonicu elektronske muzike, neće ni pokušati da uzme u obzir da se bavi time. U periodu oko 2016. prvi put se čuje za nju, pogotovo nakon EP-a „Seek for maktoop“, na kom se i našla prva verzija njenog prvog prepoznatljivog hita, „It makes you forget (Itgehane)“. Traka će se naći i dve godine kasnije na EP-u iz 2018, „Once“, koji će je baš lansirati i nakon kog, evo, ni pet godina kasnije, nije nestala iz sveta muzike. Ovaj EP je izbacila za prestižnu izdavačku kuću „Ninja Tune“.

Sa velikim hitom dolazi prvi skandal, za koji ona nije ništa kriva. Videvši je na nastupima kao lepu, mladu devojku, gotovo cela muška elektronska, kako publika, tako i novinarska scena, do kolega, zapitali su je u glas: ajde, mala, priznaj, ko ti je ovo radio? Čak i da uzmemo pretpostavku da to jeste istina, i da zaista neko drugi stoji za ovog projekta, a da se Pegi samo slikala za omot, način na koji su svi ti istraživači prišli problemu je tako mizogin i ponižavajući, da su upali u sopstvenu zamku, zbog čega niko dalje nije ni smeo da se bavi ovom tematikom.

Drugi pokušaj kenslovanja gospođice Gu bio je zbog toga što su je mnogi naduvali kao divu koja se loše odnosi prema svojim sunarodnicama i publici, ali i to da je istina (u šta, doduše, ne sumnjamo), ipak nije baš razlog za neki veći stub srama, jer, evo – pokažite prstom na bilo koju rok zvezdu trenutka i sigurno će se naći neko iz sedmog reda koji će reći da je tad i tad čuo da je taj neko bio loš prema njemu.

Sa muzičke strane, Pegi je postala hedlajner, delila je binu sa najvećima, kako u svom, tako i u drugim žanrovima. Drugi veliki hit koji se pojavio, „Starry night“ sa efektnim video spotom, jedno vreme niste mogli da pomerite iz vaše „Recomended for you“ opcije YouTube-a, tako da, i ako niste hteli, morali ste ponekad da ga pustite i poslušate. Sad već prepoznatljivi ritam tapšanja je povezivao razlomljeni sint, nad čime se nadvijao njen vokal na korejskom, koji smo se svi trudili da razumemo i pevamo. Acid house kao žanr kao da nikad nije nestajao, već se iz svojih vrhunaca s početka devedesetih preselio u 2019. godinu.

Čini mi se da sam bio na njena dva nastupa u Srbiji, i oba su bila takva da su imali uspone i padove. Upravo tamo kad bi se odlučila da zavrti svoje hitove, digla bi masu do ekstaze, dok bi nas izgubila u istraživanjima drugih muzičkih žanrova i miksanja. Zato Pegi možda i nije najefikasniji DJ čiju žurku vredi posetiti. Ali ni to nije problem, sve dok izbacuje bengere kao ove.

Pored toga što se modne kuću tuku da sarađuju sa njom, a i sama je lansirala svoju pod imenom Kirin, što je prva Korejka koja je nastupila u čuvenom berlinskom klubu Berghain, što je podigla i svoj lejbl Gudu, a Forbes je stavio u listu azijskih lidera, pionira i zabavljača ispod trideset godina, pored raznog merch-a koji proizvodi, ipak najzabavnija informacija koju znam o njoj je da Pegi ima i svoju vrstu feta sira.

Feta Gkou je nastala zbog toga što je fan baza ove DJ-ice u Grčkoj velika, a sa druge strane, i ona je veliki fan ovog kozjeg sira, pa što se ne bi spojilo lepo i korisno. Svakako, specijalitet koji, ako ništa, fore radi, vredi probati. A kao i svaka prava gazdarica mlekare, slikala se za omot.

Na kraju, bilo da ste fanovi, ili jedan od onih koji smatra da iza svega samo stoji mašinerija koja gura kartonsku sliku lepe Azijatkinje u prvi plan, dok iza nje neko drugi i radi i smišlja sve, ne možete da ostanete imuni na ovaj nanana „Ritmo de la noche“ hit koji je pulsirao ovog leta. Makar još nekoliko nedelja, koliko ono traje. Posle će završiti na groblju letnjih summer beach kompilacija, zajedno sa svim Bailamosovima, Makarenama, i ostalim Lambadama

Preporučeni tekstovi

Oblakoder plejlista: AIGEL

Oblakoder plejlista: AIGEL

U susret beogradskom koncertu, pitali smo članove benda šta slušaju ovih dana, a oni nam kroz par rečenica otkrivaju i zašto su se baš te pesme našle na njihovoj plejlisti

Khruangbin – Ovo je život

Khruangbin – Ovo je život

Bend atmosferične i gruvi muzike postao je nenadani hit među ljudima, i svi pričaju o njima, iako ne umeju da im izgovore ime

Pratite nas na:

0 Comments

Submit a Comment

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *