Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹ Izložba meseca: Studenti FDU u blokadi koje štiti podgojeni Slavko ✹

Shop    |    Newsletter    |    Podrži nas

Ko je devojka koja vezuje kosu i koja je postala novi simbol protesta u Iranu?

Identitet devojke sa snimka, za koju se prvobitno mislilo da se zove Hadis Najafi, doveden je u pitanje

27. September 2022

U Iranu je ubijena Hadis Najafi. Šest metaka u grudi, lice i vrat. Imala je 20 godina i izašla na proteste zbog ubijanja Mahse Amini“, napisala je u objavi od 25. septembra na svom Tviter profilu novinarka i zagovornica prava žena Masih Alinejad.

Masih je objavila vest o smrti Hadis Najafi, objavivši njeno ime uz video koji upućuje na detalje onoga što se dogodilo: oružane snage pucale su u ovu devojku šest puta nakon što je vezala kosu i hrabro se priključila protestima u Karaju.

Slike, video, ilustracije i animacije Hadis kako vezuje kosu na društvenim mrežama se dele velikom brzinom, a prema opisima koji uz njih stoje, nije teško zaključiti da je ova mlada devojka postala novi simbol protesta u Iranu.

Kako mediji prenose, Hadis Najafi je 21. septembra zadobila povrede u predelu stomaka, vrata, srca i šake, posle kojih je prebačena u bolnicu Ghaem, gde je kasnije preminula. Međutim, suprotno prvobitnim informacijama, persijski BBC objavio je na svom Instagram profilu vest da Hadis Najafi koja jeste preminula i devojka sa snimka koja vezuje kosu zapravo nisu ista osoba.

U razgovoru za persijski BBC, devojka koja na snimku vezuje kosu juče je rekla da je cilj tog videa bio da osnaži žene u Iranu, ohrabri ih da izađu na ulice i da ne želi da lažne vesti o njenoj smrti obeshrabre i uplaše demonstrante. U video poruci koju je devojka poslala persijskom BBC-ju, ona govori: „Ovo je za sve Hadis i Mashe”.

Zvanični mediji u Iranu izvestili su da je 35 ljudi poginulo tokom nedavnih protesta, ali neiranski mediji i drugi nezvanični izveštaji insistiraju da je broj mrtvih mnogo veći. Ipak, slučaj Hadis Najafi treba da nas podseti koliko je važno proveravati informacije, pogotovo one koje brzo postanu viralne i prošire se društvenim mrežama i koliko opasno može biti ako dozvolimo da se neproverene informacije šire (u ovom slučaju, i na globalnom nivou).

Podsetimo, proteste u Iranu je pokrenula smrt 22-godišnje Mahse Amini, a tekst o tome možete pročitati ovde.

Preporučeni tekstovi

Zašto generalni štrajk?

Zašto generalni štrajk?

Studenti ne traže da ih tapšemo po ramenu, oni traže saveznike za zajedničku borbu koja će voditi ka korenitim promenama u Srbiji

Pratite nas na:

0 Comments

Submit a Comment

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *